Anasayfa / Genel / 1 Nisan Şakası Nereden Geliyor ?

1 Nisan Şakası Nereden Geliyor ?1 Nisan şakası ülkemizde de meşhurlar arasında yıllardır var. Fakat bu şakanın temelinin nereden geldiğiyle alakalı bir bilgimiz yok. 1 Nisan şakası farklı kültürlere ve ülkelere göre farklı anlam taşımakta. Bunları tek tek sizinle paylaşacağız. Tüm bunların ortak noktası ise hiçbirisinin bizim için bir anlam ifade etmiyor olması 🙂 Sadece bu hariç :

“15. yüzyılın sonunda, Haçlı ordusu Müslümanlarının son kalesini almak niyetiyle kuşatır. Uzun süren bu kuşatmanın olmasına karşın, kış ve soğukların etkisiyle kale korunabilmekteydi. Durumun vahimliğini fark eden komutan değişik taktikler düşünür.

Sonunda 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur’an bir elinde de İncil “Şu iki kitap üzerine and içerim ki teslim olur iseniz bu akşam size
bişey yapmayacağım” dedi..

Ertesi sabah yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verdi. Bunun üzerine Müslümanlar “Yemin edip,
söz vermiştiniz” diye hatırlattıklarında komutan “Benim sözüm size dün akşam geçerliydi, bugün bir sözüm yoktur” der, bütün Müslümanlar orada öldürülür.

Bu sebepten dolayı 1 Nisan o günden buyana hristiyanlar arasında “Hile Günü” diye kutlanmaktadır.”

Bunun haricinde farklı kültürlerde kralların yıl başı tarihlerini değiştirmesi ve bunun bilinmemesinden ötürü eski tarihte kutlayanlara aptal muamelesi yapılması, Pagan kültürü ve eski Roma’da benzer bayramların olması de 1 Nisan’ın kaynağı gösterilebilir. Fakat bizim kültürümüzde bu yaklaşım pek fazla talep görmediği için bir üst örnekte verilen bilgi geçmiş ve gelecek için önemli..

   quup        

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*