Anasayfa / Genel / 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü18 Mart Çanakkale Zaferi Anadolu insanına ait en büyük, en önemli, en anlamlı günlerden biridir. Çünkü, bu gün tarihe ismimizi kazıdık. Bu gün kahramanlık destanı yazdık. Bu gün esaret altında olan diğer milletlere de umut olduk. Bu gün bağımsızlığımızdan ödün vermeyeceğimizi bir kere daha kanıtladık. Bu gün onca çabaların, fedakarlıkların karşılığını aldık. Bu gün onca şehit kanının boşuna akmadığının göstergesidir.

Çanakkale zaferiyle tarihin akışını değiştirdik. Bu destansı zaferin temelinde elbette güçlü bir inanç, vatan aşkı ve özgürlük tutkusu yatıyor.

1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadasında Osmanlı ile İtilaf devletleri hem deniz hem kara yoluyla savaşıyorlardı. Ancak canı pahasına bu ülke için savaşan Anadolu halkı pes etmedi, direndi. Ve İtilaf devletleri o gün Çanakkaleyi aşamayacaklarını anladılar.

Kahramanlık destanının yazıldığı 18 Mart Çanakkale Zaferi şehitlerimizin hatırasını canlı tutmak ve nesilden nesle tarihimizi aktarmak için “Şehitler Günü” olarak ilan edilmiştir.

   quup        

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*