Anasayfa / Genel / 2B Mağduriyeti Gün Geçtikçe Büyüyor

2B Mağduriyeti Gün Geçtikçe BüyüyorBazı arkadaşlarım 2B ile alakalı savunduğum noktaları paylaştığımda bana kızıyor. Mesela 250 mt2 bir arazi için yerine göre fiyatlar 40-200 milyar arası değişiyor. Normal şartlarda ara mahallelerde dahi 40 milyara 250 mt2 vermezler insana. Bu o arkadaşlara kısa cevabımdı.

Gelelim esas mevzuya. 2B iyi güzel devlete fayda sağlayacak bir proje olarak piyasaya çıktı. Halk hükümete güvendi ve normalinden yüksek belirlenen rayiç bedeller kapısına kadar geldi. Geldi gelmesine de benim aklıma takılan sorular var mesela kimse cevaplamıyor. Diyorum ki tamam biz 250 mt2 arazi için 40 milyarı ödeyelim. Bunda problem yok. Fakat bu arazinin imarı yok. Bu fiyatı belirleyen arkadaşlar görevliler imarı olmayan bir arazi için neye göre fiyat belirlediler ?

Ama benim esas endişe ettiğim mesele bu değil. Şimdi farzedelim ki adam 200 mt2 arazinin bedelini ödedi. Üzerinde de 3 katlı evi var, ufak da bir bahçesi. Yarın devlet gelir de burası kentsel dönüşüme dahil derse ne olacak ?

Ben hükümetlere ve partilere taraf biri değilim. Sadece bir insan olarak kim gelirse gelsin tarafsız ve adil olmasını beklerim. 2B benim gözümde devletin dua aldığı kesimdeki sınavıdır. Burada halkına hakkı geçen bir devlet, bir yönetim konumuna da düşebilir. Zararın neresinden dönülse kardır ve tekrardan değerlendirilmelidir.

Yazı sonunda şu dipnotu da düşmek istiyorum ; bazı insanlar var ki bu 2b olayını bir başkaldırı şekline çevirmeye çalışıyorlar bazı sosyal platformlarda. Bilinmelidir ki 2b bir isyan değil bir hak arayışıdır. Ayrıca 2b‘yi bahane ederek halkın elinden arazisini bir şekilde kapma peşinde olan fırsatçı insancıklara da dikkat etmek lazım.

   quup        

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*