Anasayfa / Genel / Android Saldırısı Türkiye’yi Tehdit Ediyor

Android Saldırısı Türkiye’yi Tehdit EdiyorMobil işletim sistemleri arasında iOS ile yarış halinde olan Android belki de son yılların en büyük darbesini aldı. Hackerların RAT (uzaktan yönetim aracı) kullanarak Android uygulamalarına erişim sağladıkları belirtildi.

Küresel siber güvenlik şirketi Symantec’ten gelen açıklamaya göre ‘Androrat’ tabanlı yeni bir gizli kötü amaçlı yazılım dalgasının yayılmakta olduğu bildirildi. Tehdik altında olan ülkelerin başında ABD ve Türkiye geliyor. Niye bu iki ülke de diğerleri değil sorusunun cevabı da muallak..

RAT sistemi kendini ilk olarak Çin’li hackerların uzaktan erişimle bilgisayar web kameralarını kullanmaları ile gündeme gelmişti. Peki Androrat‘ın varlığı ne zarar verir ? Çok kısa özeti şu : Telefonunuzun gözü kulağı..

Web tabanlı yazılım geliştirme platformu GitHub’da Kasım 2012’de yayımlanan Androrat, Android cihazlari çin hazırlanan açık kaynaklı bir RAT aracı. Android Uygulama Paketi (APK) kapsamında sunulan bir uygulama olan Androrat, bir uygulamanın SMS atarak veya spesifik bir telefon numarasıyla arama yaparak aktif edilmesini sağlıyor.

Uygulama, çağrı günlüğünü, bağlantı bilgilerini, tüm SMS mesajlarına erişim sağlayabiliyor. Dahası, konuşma esnasında gerçek zamanlı takip yapabiliyor, telefonun kamerasıyla fotoğraf çekebiliyor, telefonun mikrofonundan sunuculara ses (verisi) iletimi yapabiliyor.

   quup        

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*