Anasayfa / Genel / Atatürk´ün Fedaisi Topal Osman: Cumhuriyete Giden Yol

Atatürk´ün Fedaisi Topal Osman: Cumhuriyete Giden YolTopal Osman, Mustafa Kemal Paşa’nın Giresunlulardan oluşan muhafızlarının komutanıydı. Gönüllü olarak Balkan Savaşına katılmasıyla bacağı sakatlanmıştı ve böylelikle Topal Osman lakabını almıştı. Vatanı için her şeyi yapabilecek biriydi. Hatta babası askere gitmesin diye askeriyeye para bağışında bulunmuş ancak o yine de dinlemeyip asker olmuştu.

12 Nisan 2013 ‘te Topal Osman beyazperde de seyircileriyle buluştu. Filmde Topal Osman’ın hayatı anlatılıyor.

Filmi izlemeden önce Topal Osman hakkında ufak bir araştırma yapmanızı tavsiye edebilirim. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Atilla Akarsu yapıyor ve Topal Osman karakterini de Reha Beyoğlu canlandırıyor.

Tarihi dizilerin ve filmlerin ön plana çıkarıldığı bir dönemdeyiz. Bu konu aslında hem sinemamız açısından hem de tarihimizin genç nesle aktarılması bakımından oldukça önem taşıyor. Bu şekilde çocuklar tarihi daha yakından ve ayrıntılarıyla tanımış oluyor. Aileler özellikle tarihi filmlere çocuklarını yönlendirmeli ve tarihin eğlenceli yanlarını keşfetmelerini sağlamaları gerekiyor. Çünkü, çocuklarımız gerçekten bilgiye muhtaç bir şekilde yetişiyor.

   quup        

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*