Anasayfa / Genel / Bir Japon’un Türkiye Tespiti

Bir Japon’un Türkiye TespitiBir Japon vatandaşın Türkiye ziyaretinden sonra tespitleri son dönemde internette çok sık dolaşan yazılar arasında yer alıyor. Anlattıklarında son derece haklı. Toplumsal bir sorun aslında bu. Nedeni biraz psikolojik diye düşünüyorum. İnsan psikolojisi üzerinde uzman olanlardan cevabını almak lazım.

Bir Japon’un Türkiye tespiti ise şöyle :

Bir Japon, Istanbul’da geçirdigi bir haftanin sonunda fikri soruldugunda sunlari söylüyor: Türkler’in evine gittiginizde, tanimasalar da buyur ediyorlar. Siz oturmadan kimse oturmuyor. Siz sofraya geçmeden kimse geçmiyor. En iyi yere sizi oturtuyorlar. Siz yemege baslamadan kimse baslamiyor. Zorla her yemekten tattiriyorlar. Siz kalkmadan kimse, evin çocugu bile sofradan kalkmiyor. Çay, kahve, meyve, ikram bitmiyor. Herkes sizi rahat ettirmek için ugrasiyor. Kumandayi elinize veriyorlar. Sirtiniza, altiniza yastik konuyor. Yorgunluktan ölseler bile siz kalkmadan kimse gidip yatmiyor. Gitmeye yeltendiginizde bu kez birakmiyorlar. Yataklarini veriyorlar, kendileri kanepede, koltukta yatiyor. Sonra evden çikiyorsunuz ayni adamlar 180 derece degisiveriyor. Herkes arabasini üstünüze sürüyor. Arabanin burnunu çikarmazsaniz kimse yol vermiyor. Kornalar, küfürler. Serit degistirmek bile mümkün degil. Yayaysaniz isik olmayan bir geçitten mümkünü yok geçemezsiniz. Evde öyle, arabada böyle, nasil oluyor? Bu isi çözemedim.

Aslıda bireysel olarak herkes iyi. Birebir tanıyıp da art niyetli insan çok nadir denk gelir. Fakat bu iyi insanlar bir araya geldiğinde bahsedilen sosyal problemler meydana çıkıyor. Kurcalasak eğitim çıkar ardından eminim..

   quup        

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*