Anasayfa / Genel / Çalışan Anneler Erken Emekli Olabilecek

Çalışan Anneler Erken Emekli OlabilecekYaşlı nüfus Türkiyeyi de tehdit etmeye başladı ve devlet bu duruma müdahale etmek amaçlı doğuma teşvik ediyor. Çalışan kadınların çocuk sahibi olurken yaşadığı zorluklarda gün geçtikçe daha çok iyileştirilmeye gidiliyor. Erken emeklilik de bu iyileştirmelerin arasında.

Hükumet doğuma teşvik amaçlı 5 çocuk yapan kadına 10 yıl borçlanma hakkı veriyor. Bu süreleri askerlik veya yurt dışı borçlanması gibi borçlanarak ödeyebilen kadınlar, 10 yıl erken emekli olabilecek.

Doğum sonrasında borçlu olunan süreleri ödeme hakkı ilk kez 2008 yılında kadınlara tanınmıştı. Ancak 2008 yılında belli sınırlar vardı. Bunları şöyle sıralayabiliriz: Çocuk sayısı kaç tane olursa olsun 2 tane çocuk için doğum borçlanması hakkı vardı. Borçlanma için çocukların sigorta tescil tarihinden sonra doğmuş olması şartı vardı.

Ancak 2013 doğum borçlanması hakkında yenilikler yapıldı. Doğum teşviklerinde çocuk sınırlaması yok. Bu da demek oluyor ki 5-6 tane çocuk sahibi olan kadınlar içinde borçlanma imkanı geliyor. Çocuk süresi arttıkça emekli olmaya daha da yakınlaşıyorsunuz. Çocuklar işe başlama tarihinizden önce doğmuş olsa dahi borçlanma hakkından kadınlar yararlanabilecek.

   quup        

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*