Anasayfa / Genel / Çeken Akıntıdan Nasıl Kurtulursunuz ?

Çeken Akıntıdan Nasıl Kurtulursunuz ?Bayram tatili ve yaz tatili ile birlikte denizler de doldu taştı. Denizlerin bu şekilde dolması boğularak ölme vakalarını da yükseltti. Bu vakalar arasında bilinen akıntıya kapılma ya da halk arasında kum kayması da denilen boğulma yönteminden aslında çok basit bir bilgi ile kurtulmak mümkün.

Akıntıya nerde ne zaman kapılacağınızı bilemezsiniz. Bazen 70 km sürati bulabilecek kadar sert olan akıntılar sahile en yakın yerden de can alabiliyor. Fakat bilinenin aksine bu akıntılar insanı dibe çekmiyor. Yani boğmak için suyun dibine sizi almıyor. Burada yüzen kişinin yaptığı hata şu : Akıntıya kapıldığı zaman sahile doğru yüzmeye çalışıyor. Fakat akıntının şiddeti ile erken yorulup sulara teslim oluyor.

Peki akıntıya kapılınca ne yapmalı ?

Öncelikle kesinlikle sahile doğru yüzmeyin. Kıyıya doğru yüzme çabası 70 km gücü bulan akıntı karşısında neredeyse imkansızdır o yüzden bu çaba hiçbir işe yaramayacak ve gücünüzü boşa sarfedip sulara kapılacaksınız. Yapmanız gereken şey aslında çok basit. Sağa ya da sola yaklaşık 30 metre kadar sahile paralel yüzmeye çalışın. Bu şekilde akıntının sınırları dışına etkilenmeden çıkarsınız. En fazla bi kaç metre daha denize açılırsınız ki yüzme bilen insanlar için bu çok problem değil. Sağa ya da sola ortalama 30 metre yüzdükten sonra sahile doğru yüzmeye başlayabilirsiniz. Akıntının sınırından çıkacağınız için sizi artık zorlamayacaktır.

Basit bilgi hayat kurtarabilir.. Paylaşın..

   quup        

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*