Anasayfa / CSS Dersleri / CSS Dosyası İmport Etme

CSS Dosyası İmport EtmeCSS kodları bir html sayfa içinde head kodları arasına yazıldığını önceki derslerimizde söylemiştik. Bazen yüzlerce satır css kod yazabilirsiniz. Bunların tamamını head kodları arasında mı yazacağız sorusuna cevap verelim ki işimiz kolaylaşsın.

Öncelikle bunları head kodları arasına yazmak zorunda değiliz elbette. Head kodları arasına .css uzantılı dosyamızı import edebiliriz. Bunu iki farklı şekilde yapabiliriz : Ya @import ile ya da link ile. İkisi içinde farklı kod örneklerini aşağıda inceleyebiliriz.

CSS Dosyasını İmport etme işlemi hiyerarşik yapıda işinizi kolaylaştıracağı aşikar. Yani her bölüm için farklı css dosyası oluşturabilirsiniz. Örneğin sol kısım için solmenu.css, sağ için sagmenu.css gibi dosyalarda onlarca satır yazabilir tek kodla içeri aktarabilirsiniz.

Kod örnekleri ise şöyle :

@import ile css dosyasını import etme :

<head>
<style type="text/css">
@import "stil.css";
</style>
</head>

link kullanarak import etme :

<head> 
<style type="text/css">
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="stil.css" />
</style> 
</head>

Yukarıdaki örneklerin ikisi de css dosyasını import ederken kullanılan yöntemler arasında. Fakat yoğun olarak link ile css dosyasının çekildiğini görebilirsiniz bir çok sitenin kaynak koduna baktığınızda. Fakat 15-20 satırlık css kod yazacaksanız bunu direk head kodları arasına css kodları nasıl yazılır dersimizde gösterdiğim gibi yazabilirsiniz.

   quup        

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*