Anasayfa / Genel / Derinlerin Sessiz Çağrısı : Tüple Dalış

Derinlerin Sessiz Çağrısı : Tüple DalışTüple dalış; üç yanı denizlerle çevrili memlekette çok az kişinin ilgilendiği bir spor ne yazık ki. İlk etapta lüks ve tehlikeli gibi görünse de artık yeni açılan merkezler ve biraz cesaretle yaşanılması gereken bir heyecan.

Dalmadan önce en azından bir iki saatlik teorik bilgi almak gerekiyor, ama derine indiğinizde aslında bu eğitimin yetersiz olduğunu en azından havuz dalışlarıyla pratiklik kazanmanın faydası olabileceğini fark ediyorunuz. Dalış ekipmanının kullanımı, su altında nasıl davranılacağı, herhangi bir acil durum anında yapılması gerekenler gibi basit görünen hayati noktalar bilinmeli. İlk kez dalıyorsanız zaten yanınızda eğitmen oluyor ve sizi o yönlendiriyor. İşin işkence kısmı dalış kıyafetleri giymek, kıyafetin darlığı, tüpün ve bele bağlanan kemerin ağırlığı ile adım atma çabaları dışarıdan izlendiğinde çok komik ama yürümeye çalışan siz olduğunuzda insanı deli ediyor.

Ama kendinizi denize attığınız an her şeyi unutuyorsunuz. Malzemelerin ağırlığı, üşüme, yorgunluk gibi bütün faktörleri unutuyorsunuz. Yeryüzünden çok uzaklardasınız artık, sadece aldığınız nefesin sesi kulaklarınızda, upuzun bir sessizlik ve büyüleyici bir dünyadasınız artık. Öylece salınıyorsunuz suda yaklaşık yarım saat balıkların dünyasına misafir oluyorsunuz ama bu süre size saatler gibi geliyor. Tekrar yüzeye çıktığınızda  herşey bir film gibi, tadı damağımızda kalıyor. İlk başta nasıl yaptığınıza şaşırdınığınız bu ürkütücü deneyim seneye tekrarlama hayaline dönüşüyor…

   quup        

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*