Anasayfa / Genel / Facebook’taki Bu Virüse Dikkat

Facebook’taki Bu Virüse DikkatSon zamanlarda Facebook’ta çok sık karşılaştığımız bir virüs aslında. Bugüne kadar arkadaşlarınızın paylaşımlarında gördüğümüz ” izle çok güzel oldu bence ” gibi başlıklarla yayınlanan video görünümlü virüslerden bahsediyorum..

Bu virüs siz arkadaşınızın paylaştığı videoyu gerçekmiş gibi size gösteriyor. Siz oynat dediğiniz zaman sizden flash player kurmanızı istiyor. Sakın kurmayın. Çünkü size kurdurduğu şey aslında flash player değil casus yazılım diye tabir ettiğimiz bir nevi virüs. Chrome tarayıcısı üzerinde çalışan bu virüs Facebook hesabınızı dahi ele geçirmeye yönelik hazırlanmış bir yapı.

Peki böyle bir hata yaptınız ya da dikkatinizden kaçtı bu virüsten kurtulma şansınız yok mu ? Elbette var. Eğer bilgisayarınızda bu virüs varsa aşağıdaki adımları takip edin :

  • Başlat tuşuna basarak alt kısımdaki arama bölümüne regedit yazın.
  • Regedit’i açtıktan sonra açılan kayıt defterinden Hkey_local_machine-software > policies > google > chrome > seçeneğini takip edin.
  • Burada “asdadsfclbonhleeank” gibi karmaşık isme sahip bir dosya olacaktır.
  • Bu dosyayı silerek web tarayıcınızı baştan başlatın. Virüs temizlenmiş olacaktır.

Bilgisayarınızda güvenlik adına mutlaka güvenlik duvarı bulunmalı. Hatta mümkünse ücretli bir antivirüs programı edinin şayet bu mümkün değilse en güncel veritabanını kullanan antivirüs programlarını da kullanabilirsiniz.

   quup        

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*