Anasayfa / Genel / Geç Kalan Aklanma : Tetris Göz Tembelliğine İyi Geliyor

Geç Kalan Aklanma : Tetris Göz Tembelliğine İyi GeliyorTetris oynamanın göz tembelliğini tedavi etmek için etkili bir yöntem olduğu ortaya çıktı. Yukarıdan düşen blokların, arada hiç boşluk kalmayacak şekilde yerleştirilmesini hedefleyen, bir çoğumuzun çocukluk eğlencesi bir dönemin fenomen oyunu tetris annelerimizin iddiasının aksine gözü bozmuyor tedavi ediyormuş. Bu aklanma ne yazık ki geç geldi biz yediğimiz azarla içimizde kalan azıcık daha oynasaydım hevesiyle kaldık. Zaten yeni çıkan bilgisayar oyunları sayesinde tetrisin adı nostalji bölümüne geçti sayılır. Bu saaten sonra ancak tedavi amaçlı kullanılabilecek zaten 🙂

Kanada McGill Üniversitesi’nin araşıtrmasına göre tetris beyinle gözlerin birlikte çalışmasına yardımcı olabiliyor. ‘Göz tembelliği’ gözlerden birinin görme kabiliyetinin yeteri kadar gelişmediği durumlarda ortaya çıkıyor ve genelde şaşılıkla bir arada görülüyor. Tembel gözü daha fazla çalışmaya zorlamak için, iyi gören gözün aylarca kapatılması şeklinde tedavi edilen hastalık eğer tedavi edilmezse görüş kaybına sebep olabiliyor.
BBC ’nin haberine göre araştırmayı yapan ekip Ambliyopisi olan dokuz gönüllüden, özel bir gözlük takarak, iki hafta boyunca günde bir saat tetris oynamaları istedi. Takılan gözlük, bir gözün yukarıdan düşen blokları, diğerinin ise, alt sıralara birikenleri görmesini sağlayacak şekilde ayarlandı. Karşılaştırma yapmak için dokuz kişilik ikinci gruptakilerin iyi gören gözleri kapatıldı ve oyunun tamamını tembel gözle görmeleri sağlandı. İki hafta sonunda gözleri açık bırakılan gruptakilerin görüş kabiliyetinde gelişme olduğu belirlendi.

   quup        

2 yorum

  1. Ben hâlâ oynuyorum. Demek gözlerimin tilki gibi gormesi sirf bu yuzden (:

    Aslinda bu tür oyunlarda beyin hücrelerin zamanla öldügü aşikar. Fakat bu aciklama da mantigima yatmadi degil hani. Demek mesele, oyunlari iyi secmek gerekir.

    • Bendede ampliyopi var doğuştan. Online Tetris Oyunu var onu oynuyorum bayağı bir faydasını gördüm

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*