Anasayfa / Genel / Geçmiş Gelecek

Geçmiş GelecekAdalet Yılmaz Cumhuriyet dönemi ilk kadın hakimidir.Bir taksi şoförüyle arasında yaşanan diyalog insanın tüylerini ürperten ve hayata dair müthiş bir tecrübe verecek nitelikte. Okuduğum anektodu kısaca size aktarmak istiyorum:

88 yaşındaki Adalet Yılmaz lise döneminde Atatürk ile tanışıyor, O’na çiçek veren öğrenci olması vesilesiyle ismi ve ne olacağı soruluyor, ismine istinaden Atatürk’ün hakim ol kızım demesi üzerine söz verdiği üzere hakim oluyor. Oysaki o dönemde bayan hakim olmadığı gibi bu, Adalet Yılmz’ın gözünü korkutmuştur. Eşini ve oğlunu vatan için şehit verirken, kızını 1999 depreminde kaybediyor. Bunları 1 gün boyunca kendisini istediği heryere götürecek olan şoförün soruları karşısında oldukça olgun ve ders verir ntelikte anlatıyor şoföre. Yolculuklarının ilk durağı Anıtkabir, Anakara’da yaşamasına rağmen hiç Anıtkabir’e gitmeyen 35 yaşındaki şoför hakime teyzeyle birlikte (O’nun hafif serzenişiyle birlikte) Ata’nın kabrinde bir Fatiha okuyarak arabaya geri dönerler. İkinci durakları bankadır bu arada şoför hakime teyzenin yaşadıklarından hiç bir yerde edinemeyeceği müthiş bir tecrübe ediniyordu, bankadan kız yetiştirme yurduna oradan huzur evine ve akşam olmaktayken de Cebeci Asri Mezarlığa. Tamam der şoföre beni burdan alacaklar ve ücreti uzatır. Şoför hakime teyze arabaya binerken tutarı 650 demişti, O’nunla geçirdiği saatler sonrasında tutarı fazla söylediğini yüzü kızarark, utanarak düzeltti. Yaşlı kadın şoföre şefkatli bakışlarıyla çocuklarının olup olmadığını sorar; 2 tane çocuğu olduğunu söyleyen şoföre; ”bu parayı al çocuklarına birşeyler al, oku anlat onlara, yalansız çok çalışarak helal lokmayla büyüt onları, Atatürk’ün bana yaptığı gibi içlerindeki gücü farketmelerini sağla, birde vatanını milletini çok sevmelerini öğütle onlara.” der ve küçülmüş bedenin içindeki kocaman yüreğiyle şoförle vedalaşır. Şoför gözleri nemli hakime teyzenin anlattıklarını bütün gece düşünür, ertesi gün gazeteye göz gezdirirken gözüne çarpan haber hıçkırıklara boğulmasına sebep olur, gök delinmişçesine yağan yağmurla beraber ağlayan şoförün okuduğu haberde şu yazıyordu; Cumhuriyet döneminin ilk kadın hakim i ADALET YILMAZ dün gece eşinin ve oğlunun mezarı başında Cebeci Asri Mezarlığında ölü bulundu. O gün ölmeden önce bütün parasını bankadan çekip yetiştirme yurdu ve huzur evine bağış yapmıştı.

Şimdi dikiz aynasından bir bakalım, neler yaptık gelecekteki hedeflerimiz nelerdir. Aslında çok basit olan bir şey var hayatta ne yapacaksak yapalım öncelikle dürüst olalım, düzeltilmesi gereken ilk şey kendimiziz aslında. Yanlış da yapsak doğru da yapsak inandığımız için yapalım, yapılan yanlışlar bize tecrübe katacaktır hatası olmayan insan hiçbir şey yapmayan insan değil midir zaten…

Alıntı ( İ. Alakoç )

   quup        

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*