Anasayfa / Genel / Görme Engellilere Yarasa Tekniği

Görme Engellilere Yarasa TekniğiÖzellikle doğuştan görme engelliler için yarasalardan örnek alınarak gerçekleştirilen bir eğitim var. Bu eğitime göre kişi duvarı duyabiliyor..

Görme engellilere hareketlilik dersleri veren Alman Klaus Mönkemeyer yaptığı açıklamada “Klik sonar” tekniği eğer küçük yaşlarda öğrenilmeye başlanırsa çok daha etkili olabiliyor dedi. Bunun en büyük örneklerinden biri ise Feliks isimli ve doğuştan görme engelli olan bir çocuk. Yarasaların kullandığı tekniği kullanarak bir binanın içinde rahatlıkla dolaşabiliyor. Ağzından çıkardığı “klik” sesiyle duvarların yerini ve yönünü bulabiliyor. Ayrıca bu teknikle bir kapının nerde olduğunu ve açık mı kapalı mı olduğunu da biliyor.

Klik tekniğinin temelinde ağızdan çıkan sesin duvardan yansımasıyla konum belirleme, mecazi anlamda duvarı görme işlemi yatıyor. Tabi uzmanlar bu konuyla alakalı öğrenimin küçük yaşlarda başlaması çok daha etkili olduğunu savunuyorlar.

Bu konuda Türkiye’de verilen bir ders araştırdığım kadarı ile yok. Şayet sizin bildiğiniz bir yer bu veya buna benzer eğitimler veriyorsa, görme engelli arkadaşlarımıza kolaylık olması açısından bildirmenizi rica ederim.

   quup        

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*