Anasayfa / Genel / Helen Keller Kimdir?

Helen Keller Kimdir?Helen Keller, 1880-1968 yılları arasında yaşamış Amerikalı bir pedagogdur. Onu diğer pedagoglardan farklı kılan özelliği ise kör, sağır ve dilsiz olmasıdır.

Doğduğunda son derece normaldi Helen. 19 aylık iken geçirdiği ateşli hastalık sonucu görme, duyma, konuşma yeteneğini kaybetmişti. Birçok kişi, zihinsel yeteneklerini de kaybettiğini düşünüyordu. Çevresindekileri anlamaktan yoksun, karanlık, sessiz bir dünyanın içine bürünmüştü.

Mansfield Sullivan, onun yaşamında bir dönüm noktası oldu. Helen’e kısa sürede alfabeyi öğretti. Sonra, elini kullanarak yazmaya ve görme engelliler için hazırlanmış yazıları okumaya başladı.

Daha sonraki hedefi ose konuşmayı öğrenmek oldu. İşitemeyen Helen, sesine yön vermeyi öğrendi.

Helen Keller, çoğumuzun başaramadığı şeyleri; göremediği, duyamadığı, konuşamadığı halde başardı. Yelkenliyle gezintiye çıkan, yüzen, satranç oynayan, bisiklete binen, tiyatroya giden, Latince, Almanca, Fransızca, İngilizce, Rusça okuyup konuşabilen bir insan oldu.

Sullivan’ın verdiği eğitim, ona sadece konuşmayı öğretmekle kalmayıp, insan beyninin doğru kullanıldığında neler yapabileceğini de kanıtlamış oldu.

Bakan körler, işiten sağırlar ve konuşan dilsizlerle dolu bir dünyada; gören bir kör, duyan bir sağır ve kendini ifade edebilen bir dilsizdi.

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*