Anasayfa / HTML Dersleri / HTML’nin Mantığı Nasıl İşler ?

HTML’nin Mantığı Nasıl İşler ?Html mantığını webmasterlara sorduğunuzda size bir sürü teknik terimden taglardan bahseder. Taglara sonraki derslerde değineceğiz fakat burada bilmemiz gereken temel nokta HTML mantığının sitesablonnasıl işlediğidir.

Önünüze beyaz bir A4 kağıdı alın bir de kalem. İsterseniz cetvel de alın. Bu sizin websiteniz. Şimdi websitenizde olması gereken yerleri menüdür, sol-sağ kısımlardır cetvelle çizerek birbirinden ayırın ve her ayrılmış kısmın içine o bölümün adını yazın. Menü ise menü arama kısmı ise arama sağ sol ise sağ sol bölüm gibi. Bu böldüklerinizin tamamı bir websitesinin html olarak temel taşlarını oluşturur. Bu temel taşları ise yazılımlarla ve css ile şekillendirip ortaya bir websitesi çıkarmış oluyor.

HTML mantığı basamaklı sistemler gibi ilerler. İç içe kümeler düşünün. En büyük olan en dış anahat gibi. Böldüğünüz kareler gibi.. Tüm bu kareler html de ” div ” olarak adlandırılır. Tablo mantığı ( table kodları ) ile de çalışılabilir fakat gelişen yazılım altyapıları ve arama motorları ” div ” e daha çok değer veriyor.

Sonuç olarak böldüğünüz kareler ne oldu yani kaç tane divimiz oldu ? Menü – Sol  – Orta – Sağ ve Alt. Temel anlamda 5 tane divimiz oldu. Tabi burda bilmeniz gereken şey divler kendi içinde de bölünebilir. Basamaklıdan kastımız bu zaten. Üstteki resimde son halini beraber görüyoruz..

HTML’nin temel mantığını anlamak hem HTML 5’in hem de CSS‘in gelişimi için çok önemli..

   quup        

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*