Anasayfa / Genel / iOS ve Android’in Yeni Rakibi

iOS ve Android’in Yeni RakibiAkıllı telefon piyasasının öncü işletim sistemlerinden iOS ve Android‘e kar amacı gütmeyen bir sistem rakip olarak çıkıyor.

Mozilla, bugün akıllı telefon piyasasına resmen adım attı. Firefox OS kullanan kullanan ‘ZTE Open’ ve ‘Alcatel OneTouch Fire’ telefonları, İspanya’da 69 Euro’ya, yani yaklaşık 90 dolara satılmaya başlandı. Kar amacı gütmeyen Mozilla İspanya’da Geeksphone’a modellerini sunmuştu.

Peki Firefox OS sisteme girerse ne kazandırır? Şayet telefon dokunmatik ekranı ve kullanım rahatlığıyla beklenenin üstünde bir performans sergilerse Windows işletim sistemi olan telefonları devre dışı bırakacağını düşünüyorum. Ayrıca Android’in düşük fiyatla sistemde sürüm yapmasından daha fazla pay alacağı için Android sisteminin iOS karşısındaki pazar payına da kısmen zarar verebilecektir. Apple’ın iOS sistemi ile hitap ettiği müşteri kitlesi farklı olacağı için pek fazla kafa kafaya geleceğini düşünmüyorum açıkcası. Telefonun şu anda Türkiye’de satışı yok fakat Türkiye pazarına girmeleri de Türkiye’deki telefon fiyatlarını düşürebilir.

   quup        

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*