Anasayfa / Genel / Kredi Borcunu Önceden Ödeyene Para Cezası

Kredi Borcunu Önceden Ödeyene Para CezasıBankalar öyle bir hal aldı ki nereden ne kırpacaklarını şaşırmış durumdalar. Borcunu geç ödeyenden faiz adı altında para alıyorlar, erken ödeyenden de “erken taksit tahsilatı” adı altında 60 TL’ den başlayan miktarlarda kesinti yapıyorlar. Anlayacağınız bir kere bulaştınız mı her türlü sizden para alırız mesajı veriyorlar.

Konut kredisi borcunu erken kapatanlardan “erken ödeme cezası” alan bankalar şimdi de kredi borcunu erkenden ödeyenlerden “erken taksit tahsilatı” diye yeni bir ödeme icat ettiler. Bu konuda mağdur olan tüketiciler şikayetlerini şöyle dile getirdiler:

“05/04/2013 cuma günü bankadan kullanmış olduğum konut kredisinin 1.600 TL olan ilk taksitini ödemiş bulunmaktayım. Kredimin ödenmesi gereken tarih olan 07/04/2013 günü pazara gününe geldiği için ödeme erken yapılmıştır. Hesabımda 170 TL varken hesabımdaki paranın eksildiğini fark ettim. Hassasiyetimin karşılığı olarak banka işlemi iki gün erken ödediğim için tarafımdan toplamda 32, 42 TL ‘erken taksit tahsilatı’ adı altında kesinti yapmıştır. Banka ödememi düzenli yaptığım halde beni cezalandırmaktadır merak etmekteyim. Kesilen ücretin iadesini istiyorum.”

“Bankadan konut kredisi kullandım ve kredi ödemelerimi ayın 23′ünde yapmam gerekiyor; ödemelerimi hep internetten yaptım; daha önce gününden farklı bir tarihte ödemeyi denediğimde buna izin vermiyor ve uyarı veriyordu. Aralıkta ayın 23′ü pazar gününe denk geldiği için bir önceki iş günü olan cuma günü bu işlemi yapabileceğimi düşünerek ödeme yapmayı denedim ve herhangi bir uyarı ya da hata mesajı almadan kredi ödemesini gerçekleştirdim. Ancak daha sonra erken taksit tahsilatı açıklaması ile 61.55 TL daha kesilmiş olduğunu gördüm. Banka para iadesini reddetti, bunun standart uygulama olduğunu söyledi ama web sitesinin yakın zamanda değiştiği ve kredilerin daha erken tahsil edilemezken edilebilir hale geldiği bilgisini de aldım; bu konuda uyarı mesajı da vermeliler, haksızlık var.”

   quup        

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*