Anasayfa / Genel / Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin İnternetiUzmanlara göre önümüzdeki birkaç yıl içinde tüm eşyaların ağa erişimi olacak. Hareketli nesnelerin de GPS modülü standart hâline gelecek. Kendini inşa edebilen konuma dayalı ağlar, günlük hayatımız içinde usulca kendine yer bulacak.

Raporlara göre, internet bağlantılarının %50’si yalnız nesnelerden oluşuyor. 2013 başı itibarıyla ağa bağlanan 15 milyar nesneden ve 50 milyarı aşkın aralıklı bağlantıdan söz ediliyor. 5 yıl içinde birbirine bağlı 30 milyar nesne ve 200 milyar aralıklı bağlantı olacağı ön görülüyor.  2015’e gelindiğinde, işletmelerin %70’inden fazlasında tek bir patron internete bağlı her şeyi denetleyecek. Her şeyin interneti tüm dünyayı çevreleyecek.

Her eşyanın IP adresi olacak bunun gerçekleşmesi, onların takip edilebilir olacağı anlamına geliyor. Düşünün otomobiller ve sokak lambaları ağ üzerinden iletişim kurabilecek. Böylelikle uzun bir otoyolda ilerleyen arabanın sadece geçmekte olduğu bölümler aydınlanabilecek.

Elbette bu teknolojiler karşısında günümüzde zaten anlamını yitirmeye başlayan “mahremiyet” zarar görecek. Hatta teknolojnin bu baş döndürücü hızı belki de bir zamanlar bilim kurgu filmlerinde absürd bulup güldüğümüz yapay zekayı konu alan korku sahnelerini yaşatacak neden olmasın 🙂

   quup        

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*