Anasayfa / Genel / Olimpos – Çıralı

Olimpos – ÇıralıYaklaşan yaz mevsimi insanın aklına tatil sevdası düşürmeye başlamışken güzel bir seçenek Olimpos.

Olimpos, barındırdığı tarihsel değerler, ağırladığı deniz kaplumbağaları ve muhteşem doğası ile dinlenmek isteyenler için muhteşem bir seçenek.

Yaz aylarında büyük deniz kaplumbağaları geceleri yumurtalarını bırakmak için Olimpos – Çıralı sahiline gelirler. Burası, deniz kaplumbağalarının yumurta bırakmaya geldikleri ender sahillerden biri. Bu nedenle sahilde ateş yakmak ve yüksek sesle müzik yasak. İnsan eşsiz kumsalında sırtını kumlara yaslayıp, pırıl pırıl denizinde yüzünce sanki ömrü uzuyor. Günümüzde hala bakir kalmış koylardan biri olan Olimpos, SİT alanı kapsamında olduğu için antik alan ve çevresinde yapılaşma yasak. Konaklama daha çok ağaç evlerde yapılıyor. Bölgede ağaç evlerle oluşturulmuş tesisler bol bulunuyor. Ayrıca Çıralı’da portakal bahçeleri arasında yer alan pansiyonlar da var. Fazla doğal hayat benlik değil diyenler için Çıralı’da konaklamak daha doğru bir seçim çünkü Olimpos’tan denize inebilmeniz için yaklaşık on beş dakikalık bir yürüyüş mesafesi var.

Ayrıca Olimpos‘un kuzeyinde yer alan Çıralı Plajı’nın yamaçlarında yaklaşık 300 m. yükseklikte, Yanartaş yer alıyor. Yaklaşık 20 dakikalık yürüyüşten sonra bu yanar taşların olduğu tepeye ulaşılıyor. Eskiden daha güçlü olan ateş, zamanla küçük ama çok sayıda aleve dönüşmüş. Gündüz saatlerinde belli belirsiz olan alevleri akşam saatlerinde izlemek etkileyici.

Tarihi, doğası,pırıl pırıl denizi ve  minik deniz kaplumbağaları ile birlikte Olimpos mutlaka görülmesi gereken yerlerden…

   quup        

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*