Anasayfa / Genel / Padişahlar Hakkında Bilinmeyenler 2

Padişahlar Hakkında Bilinmeyenler 2Dün sizinle bazı Osmanlı padişahlarının bilinmeyen yönlerini paylaşmıştım. Bugün da devamını veriyorum.

YAVUZ SULTAN SELİM: Tarih, Yavuz Sultan Selim’in ilgi alanıydı.Padişahlar içinde okumaktan gözleri bozulan ve bu yüzden mercek kullanan ilk Osmanlı padişahıdır. Geceleri 3-4 saat uyur, geri kalan zamanda kitap okurdu. “Halkım içinde tek öğün yemek yiyenden daha zengin değilim” diyerek her zaman tek çeşit yemek yemiştir.

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN: Divan edebiyatında en fazla gazel yazan şairdir. Mesleği sarraflıktır. Çağın en şık giyinenlerindendir. Mücevherlere merakı had safhadadır.

III. MURAD: Ağzından ‘hayır’ sözü nadiren çıkardı. Dünya tarihine ilgiliydi. Toplam 49 çocuğu doğmuş ve hiçbiri yaşamamıştır.

I. AHMED: Osmanlıda kardeş katline son vermiştir. Tahta çıktıktan sonra sünnet olan ilk Osmanlı padişahıdır. Yetim malları için ayrı bir hazine teşkil etmiştir.

I. MUSTAFA: Kadınları asla yanına yaklaştırmazdı. Kadınların, haremi karıştırdığını düşündüğü için tahta nalın giymiştir. Haremde tıkır tıkır gezerken kadınlar kadınlar sesi duyup kaçarlardı e böylece onlarla hiç karşılaşmazdı.

IV. MURAD: Çok iyi bir okçudur. Bir kılıç darbesiyle merkebi ortadam ikiye ayırabilirdi. Koşan bir attan, başka bir ata atlayabilecek kadar iyi bir binicidir.

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*