Anasayfa / Genel / Padişahlar Hakkında Bilinmeyenler 3

Padişahlar Hakkında Bilinmeyenler 3Osmanlı padişahlarının bikinmeyen yönlerinin son parçasını paylaşıyorum sizinle:

I. MAHMUD: Lale yetiştirmeye ve satranç oynamaya meraklıydı. Kütüphane yaptırmaya en meraklı padişahtır. Osmanlı Devleti’nde ilk madalya onun zamanında çıkarılmıştır.

III. OSMAN: Boş zamanlarında marangozlukla uğraşırdı. 3 yılı bulmayan saltanat süresine, 7 büyük İstanbul yangını sığdırdığı için “Yangınlar Padişahı” olarak anılmıştır.

III. MUSTAFA: Para basmaya, yani sikkezenliğe meraklıydı. Gözleri iyi görmezdi. Talihe fazlasıyla inanan padişah, astrolojiyle de ilgilenirdi.

II. MAHMUD: Resmi, halka sevdirmeye çalısşmıştır. Kendisine çatal-bıçak hediye edilen ilk padişahtır. Memurlara fes giydirme mecburiyeti getirmesi gibi radikal kararları yüzünden “Gavur Padişah” olarak anılmıştır.

V. MURAD: 93 günlük süreyle Osmanlı’nın en kısa süren padişahlığını yapmıştır. Bu süreyi de tecennün(cinnet) halinde geçirmiştir.

II. ABDULHAMİD: Osmanlı’nın yıkılma döneminde bile tüm Avrupa’yı korkudan titreten bir padişahtır. Mesleği marangozluktur. Abdestsiz, yere basmamıştır. Sabah kalktığında, baş ucunda bulunam tuğla ile teuemmüm alıp sonra yere basmıştır.

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*