Anasayfa / Genel / Padişahlar Hakkında Bilinmeyenler

Padişahlar Hakkında BilinmeyenlerBazı Osmanlı pahdişahlarının bilinmeyen yönlerini sizinle paylaşmak istedim.

OSMAN GAZİ: Bir giydiğini bir kez daha giymezdi. Bunun nedeni müsriflik değil, bir garibanı sevindirmekti. Birisi, elbisesine dikkatlice baksa, hemen çıkarıp ona bağışlardı. Bey’in halktan fazla malı olmamalı düşüncesiyle, yılda bir defa otağındaki eşyasını halk ile paylaşırdı.

ORHAN GAZİ: 100 kadar kaleye sahipti. Vaktinin çoğunu bu kaleleri dolaşmakla geçirirdi. Bir şehirde 1 aydan fazla durmazdı. Salı ve Perşembe günleri oruç tutardı.

YILDIRIM BAYEZİD: Çok sinirli bir mizaca sahipti. Mütevazılığından dolayı padişah olduktan sonra bile “sultan” değil “Bayezid Bey” denilmesini istemiştir.

II. MURAD: Çok sakin bir padişahtı. Buna rağmen Edirne Segedin Anlaşması’na uymayan Kral Ladislas’ın başını kestirip anlaşma metniyle birlikte mızrağa geçirtmiştir.

FATİH SULTAN MEHMED: En önemli hobisi, hatta tutkusuydu haritacılık. Mesleği top döküm ustalığıdır. Aynı zamanda mühendis ve mimardır. Rumeli Hisarı’nın çizimi kendisine aittir. 7 dili, ana dili gibi bilir. Zaman zaman sarayda bahçıanlık da yapmıştır.

Şimdilik bu kadar. Devamı da yarına inşallah.

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*