Anasayfa / Genel / Tasarımın Yıldızları, Milano’yu Aydınlatacak

Tasarımın Yıldızları, Milano’yu AydınlatacakTasarım dünyasının olmazsa olmazı olarak tanımlanan, 8-14 Nisan 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek Milano Tasarım Haftası’nda Türk doğaltaşının eşsiz hikayesi gündeme gelecek.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) sahipliğinde organize edilen ve Türk tasarım firması Demirden Design’ın küratörlüğünü üstlendiği Türkiye’yle ilgili özel bir sergi düzenlenecek. İlki geçtiğimiz sene hayata geçirilen “Ve Mermer Dedi ki: Yol Seni Değiştirir” sergisi, bu sene de Zona Tortona Superstudio Piu Art Garden’da 900 m2’lik alanda “Işıkla Yıkanmak” adıyla tasarım severlerle buluşacak.

Farklı disiplinlerden gelen 6 tasarımcı ve mimarın, 4 bin yıllık bir geleneğin parçası “mermer”i konu edindiği çalışmalar, Türkiye topraklarında yer alan kültürü, tarihi ve mitleri çağdaş tasarımlarla buluşturarak zıtlıkların bütünleyicisi oluyor. Sergide mermeri, mimari açıdan, Massimiliano-Doriana Fuksas (İtalya), Melkan Gürsel – Murat Tabanlıoğlu (Türkiye), Alişan Çırakoğlu (Türkiye), endüstriyel tasarım odaklı Mathieu Lehanneur (Fransa), moda tasarımcısı rolüyle Dice Kayek (Türkiye) ve sanatçı-tasarımcı Arik Levy (Fransa) ele alacak.
“Işıkla Yıkanmak” sergisinde, mermer, su ve ışığa odaklanarak, temizlik, saflık ve arınma gibi kavramları ifade etmek için ideal bir kombinasyon ortaya çıkartacak. Mermer, bu birliktelik içerisinde kendini pürüzsüz, parlak, ideal yüzeyiyle konumlandırırken, bu elementler tarafından dokunulduğu zaman tüm ihtişamı ve güzelliğiyle de var olacak.
Limitsiz potansiyeli olan mermerin ana malzeme olduğu çalışmalar, anıların, rüyaların, hayal gücünün ve efsanelerin geçmişten günümüze tükenmez bir kaynağı olarak hayata geçirilecek. Türk üretimciler ve atölyeler tarafından yapılacak çalışmalar, bir kolyenin taneleri gibi ahşap bir yol üzerinde birleştirilecek.
Sergi, mermerin ve doğal taşların dokunma ve görme hissine yönelik karakterini açığa çıkararak ziyaretçileri maneviyatla buluşturacak zihinsel bir yolculuğa davet edecek. Mermer, Türkiye topraklarında en önemli sanat ve mimari yapıtların temel malzemesi olurken, klasikten antik Bizans’a, Osmanlı’dan ve modern dönemlere, medeniyetlerin zamanın tahribatından etkilenmeden birincil tanıklığını sürdürmektedir.
   quup        

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*