Anasayfa / Genel / Taşeron Yasasıyla ‘Kiralık İşçi’ Uygulaması da Geliyor

Taşeron Yasasıyla ‘Kiralık İşçi’ Uygulaması da Geliyor2009’da Mecliste ‘kiralık işçi‘ uygulaması konusu konuşulmuştu ancak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül veto etmişti. Ancak bu konu bu ara yine gündeme geldi.

Çalışma Bakanı Faruk Çelik sendikalarla taşeron yasası hakkında görüşürken ‘kiralık işçi‘ uygulaması da konuşuldu. Bu düzenleme özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veriyor. Yeni istihdam sağlayacağı, işverenin yükünü hafifleteceği ve kayıt dışını azaltacağı düşünülerek yasalaştırılmak isteniyor. Bu düzenleme ile firmalar geçici işler için istihdam bürolarından işçi talep edecek ve birkaç saatlik işler için işçi çalıştırmayacaklar. Bunun yerine saatlik işçi kiralayabilecekler. Aynı zamanda bu uygulamada çalışanın maaşı, kıdem tazminatı, iş güvenliği, sigorta primi gibi konuları işveren yerine özel istihdam büroları üstlenecek.

Hükumet bu düzenleme ile ayıt dışı olarak yapılan mevsimlik işçilik, tarım işçiliği, fındık işçiliği gibi uygulamaların kayıt altına alınması ve geçici işler için uzun vadeli istihdama yanaşmayan şirketleri işçi alımına yönlendirmek istiyor.

Kiralık işçi düzenlemesinin işveren tarafından suistimal edileceği gerçeği göz ardı edilmemeli. Ve evet belki bu durum işsiz sayısını azaltacak. Ama taşeron, kiralık işçi adı altında sunulanlar insanların sadece eve ekmek getirmelerini sağlıyor. İnsanların verdiği emeğin karşılığı olmuyor. Çekilen sıkıntıların, kaybedilen öz güvenin ve sağlığın karşılığı hele hiç değil…

   quup        

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*