Anasayfa / Genel / Uzungöl’e Yolculuk

Uzungöl’e YolculukUzungöl‘e gidip o temiz havayı içine çekmeyen biri Karadeniz‘i gezdim, gördüm diyemez sanırım. Küçük küçük pansiyonlar, restoranlar, alabalık, gölün verdiği huzur yorgunluk atmak için birebir… Tüm doğallığı bir arada buluyorsunuz. Hele orada mıhlama ve alabalık yemeden sakın dönmeyin. Özel olarak yetiştirdikleri alabalıklar ve mıhlama için kullandıkları özel kaşar peyniri her yerde tadabileceğiniz tatlardan değil.

Uzungöl tarihi, resmi belgeler incelendiğinde 1683 yılına kadar uzanmakta. Osmanlı İmparatorluğu arşivi incelendiğinde 1643 yılında Şerah’tan vergi alındığı ancak bu tarihte Şerah’ta yerleşim olmadığını görülmekte.

1643 yılında Çaykara İlçesinde toplam olarak 26 Hane yerleşik nüfustan Avarız Vergisi alındığı tespit edilmiştir. Şerah’ta ise yerleşik Nüfus bulunmamakta ancak buradan 2 Rub.Avarız  Vergisi  alındığı anlaşılmaktadır.

Avarızhane Vergi alınan Hane anlamına gelmektedir.

Burada önemli bir nokta 1681 senesi itibarı ile Şerah Nüfusunun Çaykara’daki nüfusun % 2.85’ini oluşturduğu gözlemlenmektedir. 200 yıl sonrasına 1876 tarihli Osmanlı Salnamesine göre Çaykara’da genel durum şu şekildedir.

1681 ile 1876 Osmanlı Salnameleri Karşılaştırıldığında Uzungöl (Şerah) açısından önemli değişikliklerin olduğunu gözlemlenmektedir. Bu değişiklikler şunlardır:

1- Nüfus Bakımından: 1681’den 1876’ya kadar geçen 195 senelik zaman diliminde Uzungöl (Şerah) nüfusunda hızlı bir değişim yaşandığı gözlenmektedir. Aynı Gelişme Hane konusunda da yaşanmıştır. Hane sayısı 12’den 229’a,Nüfus ise 60’dan 710’a yükselmiştir.

2- 1681 senesindeki nüfus sayımına Köseli Köyü de dahildir. Oysa 1876 Nüfus sayımında Köseli Köyü ayrı bir yerleşim birimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Köseli Köyü’nün belli bir tarihe kadar Uzungöl’e bağlı olduğunu daha sonra Uzungöl’den ayrıldığını anlaşılmaktadır.

3- 1876 Nüfus sayımına göre Uzungöl (Şerah) Çaykara’nın en kalabalık ikinci yerleşim birimi konumundadır.

karadenizgezi.net

   quup        

Takdir Et, Devam Et

E-mail adresinizi yayınlamıyoruz. Gerekli alanlar : *

*